Blog

Ochrona słuchu w miejscu pracy

SANTI podpowiada, jak chronić słuch pracowników

Przepisy bezpieczeństwa i ochrony pracy nakładają na pracodawcę obowiązek chronienia pracowników przed zagrożeniami, związanymi z hałasem w miejscu pracy. A są nim wszelkie uciążliwe, niepożądane dźwięki, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie ludzi. I trzeba podkreślić, że nie chodzi tu tylko o uszkodzenie narządu słuchu… Przez utratę zdrowia należy rozumieć także ból głowy i związane z nim choroby oczu, nerwicę, nadpobudliwość czy opóźniony czas reakcji. Temat jest zatem poważny, nic zatem dziwnego, że ochrona słuchu zajmuje w SANTI osobną pozycję asortymentową.

 

Zatyczki do uszu SANTI

Jak widać, odzież robocza nie kończy się na zakupie takich elementów, jak obuwie ochronne czy odzież ochronna. Pracodawca ma obowiązek zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników także w zakresie ochrony słuchu. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie zespołu w jednorazowe zatyczki do uszu wykonane z pianki poliuretanowej. Zatyczki OSZ  spełniają wymagania normy EN352-2 i są dostępne w zbiorczych opakowaniach po 200. lub 500., osobno pakowanych par. Sporym ułatwieniem pracy jest zaopatrzenie zespołu w zatyczki połączone przewodem (np. OSZ-LINE). W praktyce jest to dla firmy oszczędność, ponieważ pracownicy nie gubią wówczas tak często zatyczek. W SANTI mamy także wysokiej jakości zatyczki wielokrotnego użytku, w tym m.in. model na kabłąku – OSZ-BANDBLUE oraz zatyczki połączone sznurkiem Howard Leight – SmartFit.

Ochronniki – nauszniki przeciwhałasowe

Wysyłając swój zespół w narażone na hałas miejsce pracy, warto pomyśleć o profesjonalnym sprzęcie chroniącym słuch. Na umiarkowany hałas (np. podczas koszenia trawy, w drukarniach czy warsztatach) wystarczą Ochronniki Peltor OPTIME I. Są lekkie (tylko 180 g) i nieduże, dzięki czemu można je wygodnie nosić przez wiele godzin. Jednak w sytuacjach, gdzie natężenie hałasu jest znacznie wyższe (lotniska, kopalnie, maszynownie), trzeba pomyśleć o bardziej zaawansowanym modelu. I takie są na przykład Ochronniki Peltor OPTIME III. Technologia ich działania wykorzystuje podwójną obudowę, która minimalizuje rezonans w uchwycie. Dzięki temu tłumione są dźwięki o częstotliwościach wysokich, ale nosząca je osoba może swobodnie rozmawiać z innymi. Wysoce wyspecjalizowane są również Ochronniki słuchu HOWARD LEIGHT LEIGHTNING L3, które są dodatkowo wyposażone w miękkie poduszki nauszne oraz pałąk, dzięki czemu nie uciskają podczas noszenia.